Aktualności

20 listopada 2018 22:30 | Aktualności

Obchody stulecia Niepodległości w Szkole Podstawowej w Zeńboku

 

 

 

Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Padlewskiego w Zeńboku

w uroczysty sposób uczciła

stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Uczniowie już na kilka dni przed 11 listopada mieli możliwość spróbowania swoich sił w konkursach, które nawiązywały tematycznie do tego wydarzenia.


Bardzo licznie wzięto udział w konkursie recytatorskim „Strofy dla Niepodległej”. Zaprezentowano ustne interpretacje wybranych utworów poetyckich.


Kolejnego dnia wszyscy mogli wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu utalentowanych muzycznie członków społeczności szkolnej – od najmłodszych przedszkolaków po ósmoklasistów.


Najważniejszym dniem w programie obchodów był 9 listopada. Wszyscy, niosąc biało-czerwone flagi, udali się do kościoła parafialnego. Tam ks. proboszcz Waldemar Marciniak odprawił Mszę Świętą. Była to forma dziękczynienia za wolną Polskę.


Po wyjściu ze świątyni zarówno pracownicy i uczniowie szkoły, jak i przybyli mieszkańcy Zeńboka i okolic wspólnie zaśpiewali cztery zwrotki Hymnu Polski. Tym samym przyłączyli się bicia ogólnopolskiego rekordu w jednoczesnym śpiewaniu czterech zwrotek „Mazurka Dąbrowskiego” o symbolicznej godzinie 11.11.


Następnie udano się do szkoły, gdzie piąto- i siódmoklasiści wystąpili w przedstawieniu. W odegranych scenkach ukazali trudne lata niewoli, a także czas po odzyskaniu Wolności z punktu widzenia zwykłych mieszkańców naszej gminy.


Widownia mogła zobaczyć czasy powstania styczniowego i pożar Zeńboka, tajne nauczanie w Regiminie w XIX wieku oraz 1926 r. i ówczesną zeńbocką szkołę.


Akademię urozmaicili śpiewem i deklamacją zwycięzcy wspomnianych konkursów. Ostatnim już punktem programu – integrującym uczniów, kadrę pedagogiczną i gości – było wspólne śpiewanie (m.in. „Przybyli ułani”, „Pierwsza kadrowa”).


15 listopada, podsumowując wyjątkowe obchody, uczniowie wszystkich klas zabrali publiczność w muzyczną „podróż w czasie” – od wieków średnich po czasy współczesne. Młodzi wykonawcy za pomocą słów znanych pieśni przedstawili dzieje Ojczyzny.


Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją

ze wszystkich wspomnianych działań.


Składamy serdeczne gratulacje dzieciom oraz kadrze pedagogicznej

za przygotowanie pięknych uroczystości,

upamiętniających historyczne wydarzenia

w tym również dzieje  naszej gminy.

 

 

Przeczytano: 810 razy.| Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: