Aktualności

20 września 2018 15:24 | Aktualności

DOŻYNKI GMINNO – PARAFIALNE W ZEŃBOKU

 

 

 


Kilkaset osób uczestniczyło we wspólnie


zorganizowanych przez Wójta Gminy Regimin

i proboszcza parafii św. Bartłomieja w Zeńboku

Gminno-Parafialnych Dożynkach,


jakie 9 września br odbyły się w tej miejscowości.


Uroczystą Mszę Św. w intencji rolników i Ojczyzny odprawił ks. Proboszcz Waldemar Marciniak. W jej trakcie Starostowie Dożynek, Państwo Agnieszka i Grzegorz Jaroszewscy z Przybyszewa, przekazali na ręce Wójta Lecha Zduńczyka i księdza Proboszcza chleby dożynkowe, zaś przed ołtarzem ustawiono wieńce dożynkowe – gminny i parafialny oraz kosze z owocami i warzywami z tegorocznych zbiorów.


Swoje chleby przynieśli do świątyni także sołtysi wszystkich sołectw leżących w granicach Gminy Regimin.

Przyniesione wieńce, chleb, dary, jak też zboże pod przyszłoroczny siew oraz chleby dla sołectw  poświęcił Ksiądz Proboszcz Waldemar Marciniak. On też wygłosił piękną homilię, w której podkreślał znaczenie pomocy bliżniemu i dzielenia się nie tylko chlebem, ale również miłością i dobrocią.


Licznie zgromadzonych w kościele mieszkańcówi gości powitał Wójt Gminy Regimin Lech Zduńczyk. Szczególne podziękowania skierował on  pod adresem rolników, dzięki którym nikt w naszej Ojczyżnie nie zaznaje uczucia głodu.

Podkreślił także, iż tegoroczne Dożynki są okazją do uświetnienia 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wszystkich przybyłych na Dożynki  zaprosił więc do wspólnego świętowania także tej rocznicy.


Uroczystość uświetniła obecność gości, m.in. pani Elżbiety Szymanik, Wicedyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie. Obecne były także  orkiestra dęta OSP Ciechanów oraz poczty sztandarowe jednostek OSP z terenu gminy.


Po zakończeniu Mszy Św. wszyscy uczestnicy uroczystości, prowadzeni przez orkiestrę dętą OSP  i poczty sztandarowe, przemaszerowali na boisko przy szkole w Zeńboku.


Pierwszym punktem  programu były tutaj elementy obchodów 100 – lecia obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

Orkiestra OSP zaprezentowała publiczności wiązankę pieśni patriotycznych, zaś po koncercie rozpoczął się występ zaproszonego przez Wójta Gminy chóru „Emaus” ze Strzegowa


Był to występ wyjątkowy, bowiem do rąk uczestników uroczystości trafiło ponad 200 egzemplarzy specjalnie przez samorząd Regimina wydanego na tę okazję „Śpiewnika Patriotycznego”.


Zawiera on teksty ponad 20 najpopularniejszych piosenek żołnierskich i patriotycznych (m.in. Piechota”, „Legiony” czy „Rozszumiały się wierzby płaczące…”).


Pomysł okazał się bardzo trafny, bowiem wraz z chórem stare, ale jakże piękne piosenki, śpiewała liczna grupa uczestników święta.

Swoje zdolności wokalne pokazała także Małgosia Wiśniewska, uczennica kl. VI szkoły w Zeńboku. Pięknym głosem wykonała  rzewną piosenkę „Kwiaty Polskie” wzruszjąc swoich słuchaczy.


Trwający prawie godzinę wspólny śpiew był nie tylko okazją do przypomnienia sobie utworów tak niegdyś znanych i popualrnych, ale okazał się wspaniałą lekcją patriotyzmu.


Świętowanie i wspólna zabawa przy muzyce trwały w Zeńboku do godz. 22.00Uśmiech.


Staraniem Urzędu Gminy i we współpracy z radnymi i sołectwami Zeńbok, Jarluty Duże, Jarluty Małe i Przybyszewo przygotowany został festyn wiejski.


Jego uczestnicy mogli skosztować:


  • znakomitej grochówki,
  • pachnącego białego żuru,
  • posilić się potrawami z grilla,
  • posmakować domych ciast i tradycyjnych wędliniarskich wyrobów.
  • Bardzo smakował domowy smalec z kiszonym ogórkiem, zaś najmłodsi cieszyli się z cukierków i lizaków.


Dziesiątki maluchów stały też w kolejce do trampoliny i zjeżdżalni, które to atrakcje zafundował im samorząd gminny. Zabawie sprzyjała także ciepła, słoneczna pogoda, więc nic dziwnego, że ostatni uczestnicy Dożynek opuszczali plac  dopiero po 22.00 w nocy, kiedy to ostatni utwór zaśpiewał występujący w Zeńboku

zespół „Są Gorsi”.Przeczytano: 2394 razy.| Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: