Aktualności

11 maja 2017 14:51 | Aktualności

PIERWSZY HISTORYCZNY „FLORIAN” DLA OSP LEKOWO.

Ogromny sukces odnieśli strażacy z OSP Lekowo, którzy zgłosili swój udział w I Ogólnopolskim Konkursie „Floriany 2016” na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych. Jego głównym organizatorem był Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz pismo „Strażak”. Konkurs swoim patronatem objęli marszałkowie wszystkich 16 województw, zaś patronem medialnym był Polsat News.


 Z całej Polski wpłynęło aż 375 zgłoszeń, z których tylko 57 Kapituła Konkursu nominowała do finału. Projekty oceniane były w 12 kategoriach.


OSP Lekowo zgłosiło akcję „Ocalić od Zapomnienia”, której celem jest ratowanie zabytkowych nagrobków na lekowskim cmentarzu. Strażacy wspólnie z Urzędem Gminy w Regiminie i Fundacją „Lilium” organizowali zbiórki funduszy na ten cel i pomagali w odnowie trzech nagrobków.


Efektem akcji jest też wydanie książki o historii cmentarza i postaciach spoczywających na lekowskiej nekropolii. Inicjatywa ta została wysoko oceniona przez Kapitułę, bowiem OSP Lekowo otrzymało jedną z 57 nominacji oraz zaproszenie na podsumowanie konkursu i wręczenie nagród.


Gala finałowa konkursu odbyła się 4 maja w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach i zgromadziła ponad 500 uczestników.Imprezę rozpoczęła uroczysta Msza Św. w intencji strażaków odprawiona przez J.E. kardynała Kazimierza Nycza. Galę  otworzył Prezes ZG ZOSP RP Waldemar Pawlak, zaś pierwszą kategorią, w której wyłoniono zwycięzcę była „Kultura i Tradycja”. Nominację otrzymały trzy jednostki:

  • OSP Pludry (opolskie),
  • OSP Czarna Dąbrówka (pomorskie)
  • OSP Lekowo.

Prowadzący galę tuż  przed ogłoszeniem zwycięzcy w tej kategorii  podkreślali, że jest to pierwszy „Florian”, jaki  zostanie wręczony w historii tego konkursu. Kapituła uznała, że najlepszym projektem był ten zgłoszony przez OSP Lekowo!


Prestiżową statuetkę „Floriana”, gratulacje i dyplomy z rąk Waldemara Pawlaka odebrali reprezentujący OSP Lekowo Albert Prymusiewicz i Grzegorz Lipka, Wójt Lech Zduńczyk – w imieniu Gminy Regimin oraz Michał Reszka – z ramienia Fundacji „Lilium”.


W imieniu nagrodzonych za wyróżnienie i docenienie inicjatywy podziękował Lech Zduńczyk. OSP Lekowo otrzymało  także nagrodę pieniężną w wysokości 6 000 zł., którą ufundowali Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Zarząd Główny ZOSP RP.


Oprócz naszej jednostki statuetki Floriana przyznano jeszcze tylko 18 jednostkom OSP z terenu całej Polski.


Wspaniałym akcentem zamykającym galę był poruszający, trwający blisko godzinę, koncert chóru Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Przeczytano: 848 razy.| Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: