Aktualności

28 lipca 2016 14:22 | Aktualności

PIERWSZY SUKCES AKCJI „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”
W listopadzie 2015 r. Fundacja „Lilium” we współpracy z Urzędem Gminy w Regiminie rozpoczęła piękną akcję „Ocalić od zapomnienia”, której głównym celem jest ratowanie od całkowitego zniszczenia zabytkowych nagrobków i pomników z XIX i pocz. XX wieku, jakie jeszcze ocalały na lekowskim cmentarzu.

Dzięki zbiórce funduszy na ten cel, zorganizowanej przy cmentarzu 1 listopada ub. r. udało się zebrać kwotę prawie 2,5 tyś. złotych. Dobrowolne wpłaty na konto oraz darowizny od wielu osób sprawiły, kwota ta sięga obecnie ponad 4500 zł.

Jest to kropla w morzu potrzeb, ale pierwsze efekty prac są już widoczne. Bezinteresowną pomoc zaoferował bowiem Pan Andrzej Smoleński, były radny z Szulmierza, wyjątkowej klasy fachowiec w zakresie spawalnictwa. Nie tylko oczyścił On i zespawał żeliwny XIX-wieczny nagrobek braci Turowskich, ale także pomalował i zamontował całość zabytkowego postumentu, krzyża i tablicy nagrobnej.


Zobacz zdjęcie  sprzed renowacji


Kolejne nagrobki, które trafiły do odnowy i konserwacji, to wykonane z żeliwa, pochodzące z XIX wieku,  krzyże i tablice z grobu rodzinnego Włodków i grobu Urszuli Kanigowskiej z Gadomskich, córki dziedziców Grzybowa. Także i w tym przypadku swoją pomoc zaoferował Pan Andrzej Smoleński.

Fundacja „Lilium” w dalszym ciągu prowadzi zbiórkę pieniędzy na ten szczytny cel, i każdy z nas może pomóc ocalić od zapomnienia wyjątkowe pamiątki lokalnej historii.


Przeczytano: 1036 razy.| Wydrukuj|Poleć znajomemu|Do góry

Zdjęcia: